Almanya’da Suriyeliler sınır dışı edilmeyecek

İçişleri bakanları toplantısında Suriyeli mültecilerin sınırdışı edilmemesi uygulamasının da insani nedenlerle uzatılmasına karar verildi.

Berlin Haber – Almanya İçişleri bakanları toplantısında Suriyeli mültecilerin sınırdışı edilmemesi uygulamasının da insani nedenlerle uzatılmasına karar verildi. Almanya 2012 yılından bu yana Suriyelileri sınır dışı etmiyor.

Öte yandan hafta başında Almanya’nın pandemi nedeniyle Mart ayında ara verdiği sığınmacıların geri gönderilmesi uygulamasına aşamalı olarak yeniden başlayacağını açıklamıştı.

Avrupa Birliği ülkelerine iltica hukukunu düzenleyen Dublin Anlaşması’na göre, sığınmacılar ilk ayak bastıkları Avrupa Birliği ülkesinde mülteci başvurusunda bulunabiliyor. Yani eğer Almanya, başvuruyu incelerken söz konusu kişinin daha önce başka bir Avrupa Birliği ülkesine ayak bastığını tespit ederse, Dublin kuralları uyarınca başvuruda bulunan kişiyi o Avrupa ülkesine geri gönderebiliyor.

Ancak bu uygulamaya pandemi nedeniyle ara verilmişti.


Almanya sığınmacıları geri göndermeye başlıyor
Almanya korona pandemisi nedeniyle askıya aldığı sığınmacıların geri gönderilmesi uygulamasına yeniden başlıyor. Sığınmacılar ilk ayak bastıkları AB ülkesine gönderilecek…devamı


 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz