Ankara’dan sert Libya açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Libya'daki çıkarlarımızın hedef alınması halinde Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz"

51

Berlin Haber – Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Libya’daki çıkarlarımızın hedef alınması halinde Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz” denildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Libya’da Hafter’e bağlı milis güçlerinin son günlerde başta Trablus’ta olmak üzere, “sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin” arttırdığı belirtildi.

Rudaw’da yer alan haberde Hafter’e bağlı unsurların, 9 Mayıs günü, Trablus’un merkezindeki yerleşim birimlerine yoğun topçu ateşinin yanısıra 100’ün üzerinde roket fırlattığı bilgisine yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Trablus Büyükelçiliğimiz dahil diplomatik misyonların, Mitiga Havalimanı’nın, kalkışa hazırlanan sivil uçakların ve diğer sivil altyapının hedef alındığı, sivillerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu saldırılar savaş suçu teşkil etmektedir. Bu vesileyle, Libya’daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz.”

Açıklamada, “Birleşmiş Milletler’in bu vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalması kabul edilemez. Mübarek Ramazan ayında ve bu salgın döneminde çocuk, kadın, yaşlı demeden kendi halkını katleden darbeci Hafter’in durdurulması uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur” ifadelerine yer verildi.

“Hafter’e askeri, mali ve siyasi destek veren ülkelerin, Libya halkının maruz kaldığı mezalimde ve ülkenin sürüklendiği kaos ve istikrarsızlıkta sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır” denilen açıklamada, Türkiye’nin, dost ve kardeş Libya halkının korunması için Libya’nın meşru hükümetini ve kurumlarını desteklemeye devam edeceği belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz