Berlin’de kısıtlamalara karşı protesto gösterisi

Berlin'de 500 polisin görev aldığı Alexanderplatz Meydanı'nda gösteride bir polis hafif yaralandı.

73
(Foto:Arşiv)

Berlin Haber – Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla getirilen kısıtlamalara karşı olanlar yeniden sokaklara çıkarak eylem yaptı.

Almanya’da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında kısıtlama karşıtları yeniden meydanlara çıkarak eylem düzenledi. Başkenti Berlin’de ünlü Alexanderplatz Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık bin 200 eylemci koronavirüs nedeni ile uygulanan kısıtlamaları protesto etti.

Polis, izinsiz gösteri düzenleme, sosyal mesafe kuralını ihlal etme ve 50 kişiden fazla insanın bir araya gelmesinin yasak olması nedeni ile eylemcilere müdahale etti.

Polis, hoparlörlerden Kovid-19 tedbirleri kapsamında izinsiz gösteri yapmanın yasak olduğu duyurusunu ve gösteri için toplananların bölgeden ayrılmalarını istedi.

Göstericilerin polıse hakaret, saldırı, şişe ve fırlatarak karşı koyması ile ortaya çıkan arbedede 86 gösterici hakkında yasal işlem yapıldı.

Yapılan gösterilere karşı 500 polisin görev aldığı Alexanderplatz Meydanı’nda gösteride bir polis hafif yaralandı.

Almanya’da son günlerde birçok kısıtlama karşıtı eylem yapılırken, eylemciler kısıtlamaların bir an önce kaldırılmasını talep ediyor.

Berlin Senatosu’nun mevcut yönetmeliğine göre, sabit bir yerde gerçekleşmeleri halinde 50 katılımcıya kadar toplantılara izin verilmektedir. 25 Mayıs’tan itibaren 100’e kadar kişi açık hava toplantılarına katılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz