Hamburg’da 8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı şiddet kurbanları anılacak

Hamburg'da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta"Hanau Her Yerde" başlığı altında ırkçılığa ve faşizme karşı mitingler düzenlenecek.

113

Berlin Haber – Hamburg’da 8 Mayısta, başını Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çektiği ırkçılık karşıtı birlik, kentin ülke genelinde ırkçılığa ve faşizme karşı mitingler düzenlenecek.

Nazi Almanyasının 1945’de imzaladığı kayıtsız, şartsız teslimiyetin yürürlüğe girdiği 8 Mayısın 75. yıl dönümünde “Hanau Her Yerde” adlı birlik, sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak düzenlenecek mitinglerde Mölln, Lübeck, Solingen, Keupstrasse, Münih, Halle, Hanau ve daha çok sayıda ırkçı katliamda öldürülen göçmenleri de anacak.

Irkçı şiddette öldürülenlerin yakınları da katılacak

Düzenlenecek her mitinge katılımın 25 kişi ile sınırlı olacağını ırkçılığı kınama gösterilerinde, üzerinde ırkçılık karşıtı sloganlar bulunan koronaya karşı yüz maskeleri taşınacak. Hamburg’da 1985’de neonaziler tarafından öldürülen Ramazan Avcı’nın adını taşıyan Landwehr tren istasyonu önünde saat 17.00’de tarafından yapılacak mitinge Avcı ailesi üyeleri ve 1992’deki Mölln’deki kundaklamada katledilen Arslan ailesi üyeleri katılacak. RAİ Basın Sözcüsü Gürsel Yıldırım İkinci Dünya Savaşının Avrupa’da sona ermesini simgeleyen 8 Mayıs tarihinin, ne yazık ki yaşadığımız ülke ve Avrupa’da ırkçı faşizmin sonu olmadığını ifade ederek, “Nazi döneminin uzantısı olan ırkçı zihniyet günümüzde de can alıyor. 1990’lı yıllarda Mölln, Solingen, 2000li yıllarda NSU cinayetleri ve daha yeni yaşanan Hanau vahşeti bu zihniyetin sadece birkaç örneğidir. Aynı zihniyeti taşıyanlar farklı kılıkta bugün parlamentolarda oturuyorlar. Irkçılara taviz vermek yok. Irkçı şiddet kurbanlarını asla unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.

8 Mayısın Almanya’da resmi tatil günü olması talebi

Gösterileri organize edenler mitinglerle aynı zamanda Nazi soykırımı kurbanlarının ve yakınlarının, 8 Mayısın ırkçı faşizmden Kurtuluş Günü olarak resmi tatil günü edilmesi taleplerini destekliyor. 8 (bazı ülkelerde 5,7 ve 9) Mayıs Fransa, Hollanda, Rusya, Sırbistan ve aralarında Azerbaycan ve Özbekistan gibi çok sayıda eski Sovyetler Birliği ülkelerinde de bulunduğu ülkelerde 1946’dan beri resmi tatil günü. Bazı ülkeler bunu Kurtuluş Günü olarak kutlarken, bazıları da zafer Günü olarak kutluyor.

Miting yerleri

Organizasyon komitesi tarafından yapılan açıklamada mitinglerin Ramazan-Avcı-Platz (Landwehr tren istasyonu), Achidi-John-Platz (Rote Flora Schulterblatt), Schützenstrasse, Semra-Ertan-Platz (Detlev-Bremer-Straße / Simon-von-Utrecht-Strasse), Arrivati-Platz (Neuer Kamp / Budapester Strasse) düzenleneceği belirtildi. Katılmak isteyenlerin detaylı bilgileri https://www.facebook.com/groups/211618055586474/ sayfasından veya da RAİ basın sözcüsü Gürsel Yıldırım’a 0176 659 00 544 nolu telefondan ulaşarak alabileceklerine dikkat çekildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz