Almanya’da son 24 saatte vaka sayısı arttı, önlemlerin gevşetilmesi tartışması sürüyor

17

Berlin Haber – Almanya’da yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısı son 24 saatte 685 artarak 163 bin 860’a ulaşırken, yaşamını yitirenlerin sayısında da bir gün öncesine kıyasla artış yaşandı.

Bir gün önce sadece 43 kişi hayatını kaybederken son 24 saatte bu sayı, 139 arttı. Böylelikle salgının başlangıcından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 6.831’ye yükseldi.

Almanya’da gözler yarın Başbakan Angela Merkel’in eyalet başbakanlarıyla yapacağı telekonferansa çevrildi. Yapılacak toplantıdan Corona salgınına karşı alınan önlemlerin büyük bölümünün daha da gevşetilmesi kararı çıkması bekleniyor.

Başbakan Merkel tepkili

En önemli beklentiler arasında sosyal temas yasağının nasıl süreceği ve büyük bir ekonomik krizle karşı kaşıya kalan gastronomi ve turizm sektörüne yönelik yol haritasının gündeme gelmesi var. Kreşlerin ve 800 metrekareden daha büyük dükkanlarla AVM’lerin açılması ve futbol liglerinin de yeniden başlaması, yarınki gündemin diğer konuları. Alman medyasında çıkan haberlere göre, Alman futbol ligi Bundesliga’nın 15 Mayıs’ta yeniden başlatılması, maçların seyircisiz oynatılması ve tüm karşılaşmaların kamu televizyonlarından ücretsiz şekilde canlı yayınlanması planlanıyor. Geride kalan haftalarda Başbakan Merkel’in aldığı merkezi önlemlere uyan eyalet başbakanlarının son günlerde kendi başlarına karar vererek uygulamaların bazılarını sonlandırmaları, Berlin’de tepkilere neden oldu.

Saksonya Anhalt ve Thüringen eyaletleri, tüm dükkan ve işyerlerinin, maske ve hijyen şartlarına uyulması kaydıyla bu haftadan itibaren açılmasına karar verdi.

Mecklenburg-Vorpommern eyaletiyse 15 Mayıs’tan itibaren turistik tesislerin açılabileceğini duyurdu.

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti ise kreşlerin önümüzdeki hafta yeniden hizmet vermeye başlayacağı bildirildi. Federal Sağlık Bakanı Jens Span, eyaletlerin Çarşamba günü yapılacak toplantıyı beklemeden kendi başlarına karar vermelerini eleştirerek bu tavrın hükümetin sağlık politikalarına zarar verdiğini, ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakanlığa yakın kaynaklar da Merkel’in eyalet yönetimlerinin farklı yaklaşımlarını eleştirerek, “Birlik içinde hareket etmezsek, ikinci bir salgın dalgası ihtimali artar” dediğini aktardı.


Almanya koronavirüs kısıtlamalarını gevşetiyor: Yüz binlerce öğrenci okul hayatına dönecek
Almanya’da Kovid-19 salgını kapsamında uygulanan ‘kısmi tecrit’in yarından itibaren aşamalı olarak kaldırılması planlanıyor…devamı


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz