Almanya’nın iki eyaletinde kilise, sinagog ve camiler ibadete açılıyor

Almanya’da Mecklenburg-Vorpommern ve Bavyera eyaletlerinde 4 Mayıs’tan itibaren kilise, sinagog ve camilerin ibadete açılabileceği duyuruldu.

35

Berlin Haber – Almanya’da Mecklenburg-Vorpommern ve Bavyera eyaletlerinde 4 Mayıs’tan itibaren kilise, sinagog ve camilerin ibadete açılabileceği duyuruldu.

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde ibadet edecek kişi başına 10 metrekare alan bulunması gerekiyor. Sosyal mesafe kurallarının ibadet ederken geçerli olacağı ve 1,5 metre mesafe bulundurulması gerektiği belirtildi. Ayrıca bir bulaşma durumunda bu kişi ile temas edenlerin belirlenebilmesi için ibadet edenlerin listelerinin yapılması gerektiği açıklandı. Eyalette kilise ve sinagogların hijyen kuralları üzerinde çalıştığı Müslümanları temsil eden İslam Federasyonunun ise camilerde toplu ibadetten şimdilik kaçındığı duyuruldu.

Bavyera eyaletinde ise ibadete katılabilecek kişi sayısı 1,5 metre mesafe bırakmak kaydıyla en fazla 50 kişi olarak açıklandı. İbadetlerin en fazla 60 dakika sürebileceği açıklandı. Koruyucu maske takmak ise zorunlu.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde de Mayıs ayı başında kilise, cami ve sinagogların temkinli olarak ibadete açılması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz