Almanya’da Hizbullah terör örgütü ilan edildi, çok sayıda adrese baskın düzenlendi

Almanya İçişleri Bakanlığı, bugün yapılan açıklama ile Hizbullah'ı terör örgütü ilan ederek, ülkedeki faaliyetlerinin yasaklandığını söyledi ve ülkedeki çeşitli adreslere baskınlar düzenledi. İsrail ve ABD karardan memnun olduğunu açıkladı.

40

Berlin Haber – Almanya İçişleri Bakanlığı, Hizbullah’ı yasa dışı ilan ederek, faaliyetlerini yasakladı. Bakanlık ayrıca, Hizbullah’ın terör örgütü ilan edildiğini belirtti.

Alman polisi, sabah saatlerinde Hizbullahçılarla bağlantılı olduğu tespit edilen camiler başta olmak üzere Berlin, Kuzey Ren-Vestfalya ve Bremen’de yer alan farklı noktalara baskın düzenleyerek Hizbullah adına çalışanları gözaltına aldı.

Almanya’da yaklaşık 1050 Hizbullah üyesi olduğunu tahmin ediliyor.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Hizbullah’ı Almanya’da terör örgütü ilan etti” ifadelerini kullandı.

Beş kentte operasyonlar

İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Berlin, Bremen, Dortmund, Münster ve Recklinghausen’da Hizbullah ile bağlantısı olduğundan şüphe edilen cami ve dernekler ile bu yerlerin yöneticilerinin evlerinde polis tarafından arama yapıldı.

Operasyonların yapıldığı Berlin’de El-İrşad Camii, Bremen’de El-Mustafa Cemaati, Münster’de İmam Mehdi Merkezi ve Dortmund’da Lübnanlı Göçmenler Cemaati adlı derneklerin Hizbullah üyelerinin buluşma yerleri olduğu belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, güvenlik birimleri, Almanya’da Hizbullah üyelerinin sayısının bin 50 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Alman güvenlik birimlerinin tahminlerine göre, Hizbullah’ın Almanya’yı geri çekilme yeri olarak gördüğü ve İsrail, Yahudiler ve ABD’ye karşı propagandaları buradan yürüttüğü ve faaliyetleri için para topladığı belirtildi.

Yasağın gerekçesi

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hizbullah’ın “İsrail devletinin şiddet yoluyla yok edilmesi çağrıları yaptığı ve varoluşunu sorguladığı” belirtildi. Ayrıca, Hizbullah’ın “halklar arası diyalog anlayışına” temel olarak karşı olduğu kaydedildi. Açıklamada, Alman güvenlik birimlerinin “Hizbullah gibi terör örgütlerine karşı hukuk devletinin bütün yöntemleri ile mücadele ettiği” vurgulandı. Hizbullah’ın yabancı bir örgüt olması nedeniyle organizasyonun yasaklanamayacağına, ancak faaliyetlerinin yasaklanabileceğine dikkat çekildi.

İçişleri Bakanlığının bu kararı ile Almanya’da üzerinde makineli tüfek tutan havaya kalkmış bir kolun bulunduğu sarı Hizbullah bayrakları ile Hizbullah’a ait her türlü sembol yasaklandı. Bunun yanı sıra Hizbullah’a ait mal varlıkları ve hesaplara el kondu.

İsrail ve ABD kararı memnuniyetle karşıladı

Alman hükümetinin Hizbullah’ın faaliyetlerini yasaklama kararını İsrail ve ABD memnuniyetle karşıladı.

İsrail’in Berlin Büyükelçisi Jeremy Issacharoff, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Almanya’nın uluslararası terörle mücadele için attığı bu önemli ve anlamlı adımı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz