Almanya’nın dünyaca ünlü 200 yıllık bira festivali Oktoberfest iptal edildi

Almanya’nın en köklü geleneklerinden biri olan ve ev sahibi Münih kentine 1 milyar eurodan fazla gelir getiren ünlü bira şenliği Oktoberfest (Ekim Festivali) korona virüsü nedeniyle bu yıl yapılmayacak. 19 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival, korona virüsünün yayılmasını engellemek için iptal edildi.

228

Berlin Haber – Almanya’nın Münih kentinde kutlanan dünyaca ünlü bira şenliği Oktoberfest (Ekim Festivali) koronavirüs nedeniyle bu yıl yapılmayacak.

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ile Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter bugün yaptıkları açıklamada, milyonlarca kişinin katılımıyla gerçekleşen festivalin bu yıl salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla iptal edildiğini duyurdu.

Söder festivalin iptal kararını, “Bizi acıtıyor, inanılmaz derecede yazık” sözleriyle değerlendirdi. Söder, festivalin uluslararası düzeyde ve geniş katılımla gerçekleştiğine dikkat çekerek bu durumun riski artırdığını vurguladı. Münih Belediye Başkanı Reiter ise festivalle ilgili alınan kararın hem duygusal hem de ekonomik açıdan zor olduğunu kaydetti.

Oktoberfest, bu yıl 19 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecekti. Festivale dünyanın dört bir yanından yaklaşık altı milyon ziyaretçinin katılması bekleniyordu.

1 milyar euro gelir kaybı

Almanya’da, ülkenin en köklü geleneklerinden biri olan ve kökeni Bavyera Veliaht Prensi Ludwig’in 1810 yılındaki düğününe dayanan Oktoberfest korona virüsü nedeniyle iptal edildi. Festivalin bu sene Münih kentine 1 milyar eurodan fazla gelir getirmesi bekleniyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz