Almanya’da insan üzerinde klinik aşı denemesine onay verildi

Almanya'da koronavirüse karşı geliştirilen bir aşının klinik araştırması için onay verildi. Alman BionTech firması 200 gönüllü üzerinde test yapacak.

71

Berlin Haber – Almanya’da koronavirüse karşı geliştirilen bir aşının klinik araştırması için onay verildi.

Almanya Federal Aşı Enstitüsü, korona virüsüne karşı bir aşı çalışmasının için klinik denemelerine onay verdi. Buna göre, biyoteknoloji firması BioNtech, bir RNA aşısı denemeleri için onay aldı.

200 gönüllü üzerinde test 

Aşı ilk olarak 18 ile 55 yaş arasında 200 kişi üzerinde denenecek. Klinik denemelerin ikinci bölümünde, aşının yüksek enfeksiyon riski altındaki kişiler ile ağır Covid-19 hastaları üzerinde de deneneceği belirtildi.

Türk kökenli bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci: Mutluyuz

DW Türkçe’nin aktardığına göre, BioNtech firmasının kurucu ve yöneticileri arasında Türkiye kökenli bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci de bulunuyor. Mainz merkezli BioNTech şirketinin yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman devlet ajansı dpa’ya açıklamasında, “Almanya’da klinik öncesi deneyleri tamamladığımız için mutluyuz ve insanlar üzerinde ilk deneyimlere beklenenden çok daha hızlı başlayabiliriz” dedi.

BioNTech şirketinden yapılan açıklamada aşının 18 ila 55 yaş arasında 200 sağlıklı gönüllü üzerinde deneneceği belirtildi.

PEI, klinik deney süresinin 3 ila 5 ay sürmesini bekliyor. Araştırmada doğru dozajın ve aşının uyumluluğunun klinik deneylerde belirlenmesi hedefleniyor.

Pfizer ile işbirliği yapıyor

Geçen ay ABD’li ilaç üretisi Pfizer ile Alman BioNTech koronavirüse karşı aşı geliştirmek için işbirliği anlaşması yapmıştı. Pfizer ve BioNTech yaptıkları ortak açıklamada, BioNTech’in “mesajcı RNA”lara dayalı ilaç geliştirme platformunu kullanacağını belirtmişti.

Açıklamada şirketlerin işbirliğinin hemen başlayacağı ve aşının Çin hariç tüm dünyada satışı için niyet mektubu imzaladıkları kaydedilmişti. Pfizer ve BioNTech‘in araştırma ve geliştirme için şirketlerin hem ABD hem de Almanya’daki tesislerini kullanacağı açıklandı.

80 aşı projesi yürütülüyor

Koronavirüs ortaya çıkmasından bu yana en az 80 aşı projesinin yürütüldüğü, Çin ve ABD’deki araştırmalarda en az 4 etken maddenin test edildiği bildiriliyor.

PEI Başkanı Klaus Cichutek, bu yıl koronavirüs aşısı için etken madde ile ilgili Almanya’da dört klinik test başlamasının öngörüldüğünü açıkladı. Ancak Cichutek, bu yıl bir aşının halkın kullanımına sunulmasının muhtemel olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz