Barzani’den PKK’ye Kürdistan Bölgesi topraklarını terk et

Barzani, PKK'nin bize yardım etmek istiyorsa yapacağı en iyi iyilik Kürdistan Bölgesi topraklarını terk etmek olacaktır. Kürdistan Bölgesi PKK’nin faaliyet alanı değildir. PKK’nin şu anda yaptıkları Kürdistan Bölgesi’ne destek değildir, aksine sorun çıkarmaktır.

17
Neçirvan Barzani

Berlin Haber – Başkan Neçirvan Barzani, Zine Wertê’ye yerleştirilen birliğin Peşmerge Bakanlığı’na bağlı olduğunu belirterek, “Bu güç koronavirüsü salgınına karşı önlem amaçlı geçici bir süreliğine oraya yerleştirildi. Çözülmeyecek bir problem değil” dedi. Barzani, PKK’ye de Kürdistan Bölgesi topraklarını terk etme çağrısında bulundu.

Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı toplantısının ardından kameraların karşısına çıkarak gündemdeki sorulara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsü salgınına karşı alınan önlemler kapsamında canla başla çalışan Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçlerine teşekkür eden Barzani, Kürdistan Bölgesi hükümetinin gerekli tedbirleri aldığına dikkat çekti.

Halkın sıkantılarını anladıklarını dile getiren Neçirvan Barzani, salgına karşı hayata geçirilen icraatların tamamen halkın sağlık ve güvenliği için uygulandığını vurguladı.

“Çözülmeyecek büyük bir sorun yok”

Zine Wertê’ye Peşmerge birliğinin yerleştirilmesi ardından yaşanan gerginliğe değinen Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizi temin etmek isterim ki ortada çözülemeyecek büyük bir sorun yok. Çözüme doğru adım da atıyoruz. Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi güçler, özellikle de koronavirüsü salgını gibi bir sorunla karşı karşıa kaldığımız ve yine Irak ile Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik sıkıntıların yaşandığı aşılmaya çalışıldığı bir süreçte daha fazla birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırmalıyız. Tekrar belirtmek isterim ki çözülemeyecek büyük bir sorun yok, var olan sorunlar çözülebilir sorunlardır. Biz Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbürosu ile diyalog halindeyiz. KYB, Kürdistan Bölgesi hükümetinde KDP ile birlikte yer alıyor.

Zine Wertê’ye gönderilen birlikten söz ediliyor. Bu birlik Peşmerge Bakanlığı’na bağlı bir güçtür. Peşmerge Bakanlığı da tüm Kürdistan’ın ortak bakanlığıdır. O bölgeye hiçbir yabancı güç gitmiş değil, ayrıca geçici bir durum için oraya konuşlandırılmışlardır. O birliğin orada kalmasına gerek kalmazsa kessinlikle orada kalmazlar. Fakat çok acayip yorum ve analizler de yapıldı, adeta Zinê Wertê atom projelerinin yapıldığı bir bölgeymiş gibi lanse edildi. Halihazırda yapılan, vatandaşları salgına karşı koruma amacı taşıyordu ve geçiciydi. Kessinlikle geçici de olacak ve gerektiği zaman herşey normale dönecek.”

“Zine Wertê’deki medyatik bir gerginlikti”

Bir soru üzerine Zine Wertê meselesi nedeniyle tüm taraflarla diyalog içerisinde olduklarını belirten Kürdistan Bölgesi Başkanı, “Orada yaşanan gerginlik ciddi değil, medyatik bir gerginlikti. Doğrusu basın ve sosyal medyada bu kadar büyütüldü. Bu kadar büyütülmesine de gerek yoktu” dedi.

PKK’nin meseleye müdahil olmasına karşı olduklarını vurgulayan Barzani, sözlerine şunları ekledi:

“Kürdistan Bölgesi’nde iki başlı idare söylemleri gerçeği yansıtmıyor. Böyle olursa iki idare olmaz, sıfır idare olur. Herşeyden önce tüm siyasi taraflar olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeli ve birbirimize karşı güvenimizi tazelemeliyiz. Oraya giden birlik tam da güvensizlik oluşmasın diye gönderilmiştir. Kürdistan Bölgesi Başkanı olarak ilk gün de şimdi de aynı kanaate sahibim.

Öta yandan, biz dış güçlerin iç meselelerimize müdalede bulunmamasını istedik. Bir çok defa da bunu dile getirdik; Biz Irak Kürdistanı’nın tümünde PKK’nin varlığını meşru bulmuyoruz. PKK, Kürdistan Bölgesi’ne sorun yaratmaktan uzak durmalı. Kessinlikle Kürdistan Bölgesi PKK’nin faaliyet alanı değildir, olmadı, olmamalı da. Biz Irak’ın bir parçasıyız ve Kürdistan Bölgesi de bu çerçevede hiçbir şekilde bir başka gücün komşularına sorun teşkil etmesini kabul etmeyecektir.”

“PKK sorun teşkil ediyor”

“PKK’li yöneticiler Zine Wertê meselesinde tehditkar açıklamalarda bulundu, siz bu konuda ne diyorsunuz?” şeklindeki soruya yanıt veren Neçirvan Barzani, “Ben daha önce de Kürdistan Bölgesi’nin PKK’yle ilgili tutumunu açıklamıştım, PKK Kürdistan Bölgesi’nde meşruiyet sahibi değil ki hangi gücün kalıp kalmayacağına karar versin. Ne meşruiyeti vardır ne de Kürdistan’da (Irak Kürdistan’ında) kendilerine bu meşruiyet verilecek bir zemin vardır. PKK’nin bize yardım etmek istiyorsa yapacağı en iyi iyilik Kürdistan Bölgesi topraklarını terk etmek olacaktır. Kürdistan Bölgesi PKK’nin faaliyet alanı değildir. PKK’nin şu anda yaptıkları Kürdistan Bölgesi’ne destek değildir, aksine sorun çıkarmaktır. Biz Kürdistan Bölgesi olarak tutumumuz belli ve bölgede istikrar faktörü olmak istiyoruz hem komşularımızla hem de kendi içimizde” diye konuştu.

“IŞİD, Kürdistan Bölgesi ve Irak için büyük bir tehlike”

IŞİD’in Kürdistan Bölgesi ve Irak için hala büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini belirten Barzani, “Diyala’dan Mahmur ve Musul’a kadar her bölgede IŞİD’in son zamanlarda eylemlerini arttırdı. Bu nedenle Mustafa Şeyh Cafer’den (Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcı) bu bölgeyi ziyaret edip yerinde bilgi almasını talep ettim. Bugün bu toplantıda da bu konuyu koalisyon güçleri ve Irak ile de istişare etme kararı aldık” dedi.

Barzani, IŞİD’le mücadelede Peşmerge, Irak ordusu ve koalisyon güçlerinin ortak koordine ve mücadelesinin önemine dikkat çekti.

“Rojava’ya yapılan yardım tamamen insaniydi”

Bir gazetecinin DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin Rojava’ya yapılan sağlık yardımları nedeniyle kendisine teşekkür ettiğini anımsatması üzerine Barzani, “Rojava’ya gönderilen yardımlar tamamen insani yardımlardır. Hiç bir şekilde siyasetle alakalı değil. Rojava’nın tümünde koronavirüsü vakalarını tespit edecek bir labaratuar yoktu. Burada yaşanan durum bizi de doğrudan etkiliyor. Rojava’daki kamplar için labaratuar yardımında bulunuldu” ifadelerini kullandı.

“Libya meselesi bizim meselemiz değil”

Barzani, bir gazetecinin, Halife Hafter’in desteklediği Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari’nin Libya’da yakalanan bir kişi hakkında yaptığı açıklamalarına ilişkin de, “Adı geçen kişinin ne Peşmerge ile ne de Roj Peşmergeleri ile herhangi bir bağlantısı yok. Siz kendiniz de Roj Peşmerge Komutanlığı’nın resmi açıklamasını gördünüz. Sözkonusu Kürdistan Bölgesi’ne gelmiş olabilir, ancak Türkiye’den oraya gitmiş deniyor” dedi.

Libya’da ilgili tarafın kendilerine danışmadan böyle bir açıklamayı yaptığını belirten Neçirvan Barzani, “Olayı bu şekilde büyütmeleri talihsizceydi. Libya ile bir ilişkimiz olamaz, Libya meselesi bizim meselemiz değildir. Peşmerge de hiç bir şekilde oraya göndermiş değil. Kürdistan Libya’daki çelişki ve çatışmalara taraf değil” değerlendirmesinde bulundu.

“Mustafa Kazımi’yi destekliyoruz”

Neçirvan Barzani, toplantıda Irak’ta kurulması beklenen yeni kabine konusunu da ele aldıklarını belirtti.

Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm taraflarla görüştükten sonra Bağdat’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa Kazımi’ye desteklerini açıkladıklarını anımsatan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin talepleri konusunda Kazımi ile görüşüleceğini belirtti.

Kazımi’nin Şii tarafların onayı ile başbakanlığa aday gösterildiğine değinen Barzani, “Şahsen de Kazımi’yi tanıyoruz. Kürdistan Bölgesi’nin taleplerini tüm taraflarla istişare ettikten sonra kendisine ileteceğiz” diye konuştu.

Barzani, “Kürdistan Bölgesi halkı ve tüm bileşenlerin desteği ile bu yükün altından kalkacağımıza inanıyoruz. İnşallah daha güzel günler göreceğiz” dedi.(Rudaw)

KDP: PKK varlığı nedeniyle Irak Kürdistan bölgesi halkı ağır bedeller ödedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz