Almanya’da uzmanlar okulların kademeli olarak açılmasını önerdi

Almanya’da hükümete tavsiyelerde bulunan Ulusal Bilim Akademisi Leopoldina, toplu taşımada maske takılmasını ve okulların kademeli olarak açılmasını önerdi.

95

Berlin Haber – Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu Çarşamba günü eyalet başbakanları ile koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin etkilerini değerlendireceği bir toplantı yapacak. Bu toplantı öncesinde Almanya’nın önemli Ulusal Bilim Akademisi Leopoldina salgınla mücadelede normale dönülmesi konusundaki tavsiyelerini yazılı olarak açıkladı.

Leopoldina belirli koşullar altında ilkokullar ile bazı eyaletlerde 9, bazılarında ise 10’uncu sınıfa kadar devam eden orta dereceli okulların kademeli olarak açılmasını önerdi. Uzmanlara göre küçük yaştaki öğrenciler eğitim sisteminde destek ve yönlendirmeye daha fazla ihtiyaç duyuyor. Daha büyük yaştaki, örneğin 11 ve 12’inci sınıftaki öğrenciler ise uzaktan eğitimi daha iyi kullanma şansına sahip. Ancak akademi ilk ve orte dereceli okullarda bütün sınavların mümkün olduğu kadar yapılması gerektiği görüşünü bildirdi.

Çocuk yuvaları konusunda çekince

Çocuk yuvalarıyla ilgili olarak ise “Küçük çocuklar hijyen kuralları ve korunma önlemlerine uyamayabileceği için salgın yayılabilir bu nedenle çocuk yuvaları çok kısıtlı bir biçimde yeniden açılabilir” ifadesine yer verildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Leopoldina’nın koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı araştırmayı, hükümetin bundan sonra atacağı adımlar açısından “çok önemli” diye nitelendirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz