Avrupa’da cami alarmı: Güvenlik önlemleri artırılıyor

Yeni Zelanda'da Müslümanları iki ayrı camide hedef alan İslam karşıtı saldırıların ardından, İngiltere ve Fransa'da güvenlik önlemleri artırıldı. İki ülke de, cuma namazı için cami ve mescitlerin çevresine daha fazla polis konuşlandırma kararı aldı.

94

Berlin Haber – Yeni Zelanda’da en az 49 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarının ardından Avrupa’da camilerin çevresinde özel güvenlik önlemleri alınmaya başlandı.

İngiltere’de camilere ek güvenlik sağlanacağı açıklanırken, Batı Avrupa’nın en büyük Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Fransa da ibadethanelerin etrafındaki güvenlik önlemlerini artırıyor. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “Dini mekânların çevresinde devriyeler yapılacak” dedi.

İngiltere’de ise bugün cuma namazı için camilere güvenlik desteği sağlanacağı açıklandı. Londra Belediye Başkanı Sadık Han, “Londra’daki Müslümanları, sizi desteklemek ve korumak için mümkün olan her şeyi yapacağımız konusunda temin etmek isterim. Polisle düzenli temas halindeyim ve bugün cuma namazı için mescitlerin etrafında daha fazla varlık gösterecekler” dedi.


Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı: 49 ölü

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi yaralandı. Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Polis saldırıyla ilgili


Yeni Zelanda’da cami saldırganı Türkleri tehdit etmiş

Yeni Zelanda’da saldırının şüphelilerinden Tarrant’ın YouTube üzerinden 70 sayfalık bir manifesto yayınladığı ortaya çıktı. Tarrant, manifestoda ‘Türklere’ diye özel bir başlık açıp “Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz ve hamam böceği gibi topraklarımızdan atacağız”


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz