İngiltere parlamentosu, Brexit’in 30 Haziran’a ertelenmesine karar verdi

İngiltere parlamentosu, Brexit anlaşmasının tekrar oylanmasına ve Brexit'in 30 Haziran'a ertelenmesine karar verdi.

67

Berlin Haber – İngiltere parlamentosu, Başbakan Theresa May’in Brexit’i erteleme teklifini 412’ye 202 oyla kabul etti.

BBC’nin haberine göre, Brexit anlaşmasını reddeden, İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına karşı çıkan parlamento, son önergeyi 412’ye karşı 202 oyla kabul etti. Şuan 29 Mart’taki Brexit’in ertelenmesi için AB üyesi diğer 27 ülkenin tümünün onayı gerekiyor.
Parlamento çalı günü İngiltere ile AB arasındaki Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetmiş, çarşamba günü ise İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına karşı çıkmıştı.

Perşembe akşamı kabul edilen önerge ise Brexit anlaşmasının 20 Mart Çarşamba gününe kadar İngiltere Parlamentosu tarafından onaylanması halinde, Brexit’in bir kereliğine 30 Haziran’a kadar ertelenmesinin talep edilmesini öngörüyor.

İngiltere Parlamentosu’nun Çarşamba gününe kadar anlaşmayı onaylamaması halinde ise AB liderlerinin Perşembe günü başlayacak zirvelerinde İngiltere’den büyük ihtimalle, Brexit’in neden ertelendiği ile ilgili net bir açıklama isteyecekleri hatırlatılıyor.

NE OLMUŞTU?

İngiltere parlamentosu, Avrupa Birliği ile uzlaşma sağlanan Brexit anlaşmasını reddetmişti. Salı günü yapılan oylamada, parlamenterler revize edilmiş anlaşmayı da kabul etmemişti. Dün yapılan oylamada ise Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılma seçeneği reddedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz