Akreditasyon alamayan Alman gazeteciler Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı

57

Berlin Haber – Basın kartlarının süresi uzatılmayan Alman gazetecilerden Jörg Brase ve Thomas Seibert Türkiye’den ayrıldı. Seibert, akreditasyon alamamalarının ‘Batılı basın mensuplarına verilen bir mesaj’ olduğunu söyledi.

Türkiye’de görev yapan ama basın kartlarının uzatılması için yaptıkları başvuru reddedilen üç Alman gazetecinin ikisi, bugün Türkiye’den ayrıldı.

Deutsche Welle Türkçe, Türkiye’de 22 yıldır görev yapan Tagesspiegel gazetesinin muhabiri Thomas Seibert ile ZDF televizyonun İstanbul bürosu şefi Jörg Brase’nin bugün Türkiye’den ayrıldığını duyurdu.

Alman gazeteciler Jörg Brase ile Thomas Seibert’in 2019 yılı için basın kartlarının süresinin uzatılması için yaptıkları başvuru Cumhurbaşkanlığı’na bağlı İletişim Başkanlığı tarafından kabul edilmemişti. Seibert ve Brase’ye 1 Mart’ta gönderilen elektronik postada, akreditasyonlarının uzatılmadığı bildirilmişti. İletişim Başkanlığı tarafından yıllık olarak verilen basın kartları, yabancı basın mensuplarının Türkiye’de çalışabilmesinin yanı sıra oturma izni alabilmeleri için gereken şartlar arasında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz