John Bolton, Trump’ın Venezuela planını açıkladı

41

Berlin Haber – Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Maduro’yu değiştirmek için olabildiğince geniş bir koalisyonu bir araya getirmeye çalışıyoruz” diyerek, Venezuela lideri Maduro’yu yönetimden indirmenin gerekli olduğunu söyledi.

John Bolton, CNN’de gazeteci Jake Tapper’in sorularını yanıtladı.

Bolton, daha önce yaptığı paylaşımda, “İnsan haklarını ihlal eden ve açlıktan ölenlerden çalan bir diktatörü desteklemeye devam edenlerin ortalıkta bedel ödemeden dolaşmalarına izin verilmemelidir” şeklindeki paylaşımını hatırlatan bir gazeteci, “Bu konuda Trump yönetiminden başlamak gerekirse, ABD, insan haklarını ihlal eden Mısır, Suudi Arabistan ve BAE liderleri gibi dünya üzerinde çok sayıda diktatörü destekliyor. Bu diktatörleri destekleyenlerin de bedel ödemeden ortalıkta dolaşmasına izin verilmemeli midir?” sorusunu yöneltti.

Bu soruya yanıt vermeyen Bolton, şu ana kadar Venezuela konusunda bir kısmı İspanyolca olmak üzere 150’den fazla paylaşımda bulunduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yarım kürede ve dünyada özellikle de siyasi soldan çok sayıda insan, artık Hugo Chavez ve Nicolas Maduro’nun başarısız denemesinin son bulması gerektiğini anlıyor. Dolayısıyla Maduro’yu değiştirmek için olabildiğince geniş bir koalisyonu bir araya getirmeye çalışıyoruz.”

Venezuela’da yönetimin barışçıl bir şekilde Nicolas Maduro’dan, Juan Guaido’ya geçmesini sağlamaya çalıştıklarını belirten Bolton, “Bu yarım kürede ve dünyada özellikle de siyasi soldan çok sayıda insan, artık Hugo Chavez ve Nicolas Maduro’nun başarısız denemesinin son bulması gerektiğini anlıyor. Dolayısıyla Maduro’yu değiştirmek için olabildiğince geniş bir koalisyonu bir araya getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu açıklamalar üzerine Tapper, “ABD’nin dünyadaki diğer diktatörleri desteklemesi sizin bu argümanınızın altını boşaltmıyor mu?” diyerek sorusunu yineledi ancak Bolton bu soruya da “Hayır, böyle olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz