Almanya’nın ilk kadın imamı: Yurt dışından gelen fonlar camilerde “radikal İslam’ı besliyor”

51

Berlin Haber – Almanya’nın başkenti Berlin’deki bir camide imamlık yapan ilk kadın olan Türkiye doğumlu Seyran Ateş, yurt dışından gelen fonların Avrupa’daki camilerde “radikal İslam’ı beslediği”ni savundu.

Avrupa ülkelerine yabancı fonların yasaklanması çağrısı yapan Ateş’e göre, bu fonlar, “daha özgür ve hoşgörülü bir İslam’ın ortaya çıkmasını engelliyor.”

“Kurda kuzu emanet etmezsiniz. Biz yabancı ülkelerin camilerimizi idare etmesine izin veriyoruz. Bu şartlar altında nasıl Avrupa ile uyumlu bir İslam anlayışı oluşturabiliriz?”

Ateş, “İmamlar buraya Türkiye’den gönderiliyor. Hepsi Türk devletinin çalışanları. Bizim buradaki, Avrupa’daki ihtiyaçlarımızla nasıl bir bağ kurabilirler?” diye soruyor.

İstanbul’da doğan ve 6 yaşındayken Almanya’ya taşınan Ateş, son 12 yıldır yaptığı iş ve aldığı tehditler sebebiyle polis koruması altında.

“Demokrasiye, cinsiyet eşitliğine ve LGBT haklarına karşı bir İslam’ı öne çıkarıyorlar. Şeriat toplumu sunuyorlar. Arap, Afgan, Pakistan camileri de var, hepsinde kendi dilleri konuşuluyor. Neden Alman bir camimiz olmasın?” diyen Ateş, kendi camisini de sadece toplanan yardımlardan oluşan bütçeyle çalıştırıyor.(BBC Türkçe)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz