Pompeo’dan skandal bir açıklama daha “YPG terörist” değil

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan terör örgütü PKK/YPG konusunda skandal sözler geldi. Orta Doğu turunda konuşan Pompeo, YPG’nin ‘terörist olmadığını’ iddia etti.

27
Mike Pompeo
Berlin Haber – ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’ın terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin korunmasına yönelik anlaşma olmadan ABD’nin Suriye’den çekilmeyeceğini açıklamasından sonra, Dışişleri Bakanı Pompeo’dan skandal bir acıkama geldi. Pompeo, Suriye’de terör örgütü IŞİD’e karşı çatışan ve ABD’nin silah desteği verdiği terör örgütü YPG/PKK’nın ‘terörist olmadığını’ iddia etti.

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’de YPG’yi korumak için Türkiye ile bir anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu söyledi. Pompeo, IŞİD’e karşı savaşan YPG/PKK’nın terörist olmadığını da ekledi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesinin ardından konuşan Pompeo, “Ülkelerini teröristlerden korumak Türk halkının ve Erdoğan’ın hakkıdır. Öte yandan bizimle birlikte savaşanların da korunmayı hak ettiğini biliyoruz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD askerlerinin Suriye’den çekileceği açıklamasının ardından Pompeo Orta Doğu turuna çıkarak partnerleriyle ABD’nin yeni Suriye politikasını görüşüyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile telefon görüşmelerinden de bahseden Pompeo, “Çok sayıda detay üzerine daha çalışmak gerekiyor ama iyi bir sonuç elde etme konusunda umutluyum” diye konuştu.


ÖNERDİĞİMİZ LİNKLER


ABD, YPG’yi kullandı attı’


Suriyeli aşiretler YPG’ye karşı tek çatı altında birleşti


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz