“Türkiye yakın gelecekte AB üyesi olamaz”

Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin 'yakın bir gelecekte mümkün görünmediğini' söyledi. Merkel düşünce ve basın özgürlüğü ve dini özgürlükler alanlarındaki gerilemelere dikkat çekti.

68

Berlin Haber – Almanya Başbakanı Angela Merkel Atina ziyareti kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel Atina’daki Alman Okulu’nda öğrencilerle yaptığı sohbette “Türkiye’nin yakın bir gelecekte üye olacağını düşünmüyorum” dedi. Ancak Almanya Başbakanı müzakere sürecinde duraklama olsa da sürecin kesilmesinin “daha fazla yaralanmaya” sebep olabileceğini belirtti.

Federal Almanya’nın ilk başbakanı Kondrad Adenauer Almanya’ya gelen Türk işçilere AB üyesi olma sözü vermişti. Merkel CDU’lu Adenauer tarafından verilen sözün “geçerli” olduğunu söyledi ve ekledi: “Ancak yanılsamalara da neden olunmaması gerek.” Merkel her zaman Türkiye’nin tam üyeliğine karşı olduğunu, bunun yerine Türkiye ile imtiyazlı ortaklığı tercih ettiğini hatırlattı.

Merkel Türkiye’nin ‘Almanya’da çok önemli olan düşünce, din ve basın özgürlüğü alanlarındaki standartlardan, daha doğrusu AB standartlarından uzaklaştığını’ söyleyerek, bu durumun büyük bir belirsizlik yarattığını belirtti. Merkel’in bu açıklamaları Almanya-Türkiye ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiği süreçte geldi. (DWTürkçe)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz