Karl Marx ‘gereğinden fazla yakışıklı’

30

Berlin Haber – ‘Yakışıklı Marx’ Çin’de gündem oldu! Marx’ın 200. yaşı için hazırlanan anime tartışması: Fazla yakışıklı tasvir edilmiş.

Marksizmin kurucusu, Alman düşünür Karl Marx’ın 200. doğum yılı dünya çapında düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor. Çin’de ise, düzenlenen çok sayıda etkinliğin yanında, Marx’ın hayatının anlatıldığı bir de anime vizyona giriyor. Yakında vizyona gireceği belirtilen animenin yayınlanan fragmanı ise şimdiden 300 binden fazla görüntülenme aldı. Fragmanda, Marx ve Engels tarafından hazırlanan ‘Das Kapital’ isimli eser de görülüyor.

‘EFSANE HALİNE GELDİ

Anime, Çinli animasyon şirketi ‘Bilibili’ tarafından hazırlandı. Bilibili tarafından yapılan açıklanmada, “Marx, hayatı boyunca oluşturduğu ideolojik sistemi dünya çapında uykuda olan işçi sınıfını uyandıran ve dünyanın tarihsel gelişimini derinen etkileyen, büyük bir insandı. O aynı zamanda, et ve kemikten oluşan sıradan bir insandı. Onun, Jenny ile yaşadığı aşk ve Engels’le olan arkadaşlığı sonunda efsane haline geldi” ifadeleri kullanıldı.

Sputnik’in haberine göre, anime, yayınlanmasının ardından bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Bazı Çinli kullanıcılar, hazırlanan animede Marx’ın ‘gereğinden fazla yakışıklı’ bir dış görünüşe sahip olmasını eleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz